Piątek, 05 czerwiec 2020liniarozmiar czcionki AAA kontrast: normalnywysoki kontrast
Informacja prasowa

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został po raz kolejny przedłużony i będzie obowiązywał do 24 maja. Z tego świadczenia mogą skorzystać również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówek opiekuńczych, nie wyślą do nich dzieci.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że z dodatkowego zasiłku opiekuńczego skorzystają rodzice, którzy nie mogą posłać dzieci do placówek opiekuńczych z powodu ich zamknięcia, ale także rodzice, którzy pomimo otwarcia takiej placówki, nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.
Od 6 maja otwarcie placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi – to możliwość, nie obowiązek. Zadecydują o tym organy założycielskie, we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych, po przeanalizowaniu sytuacji epidemicznej w regionie i po konsultacji z rodzicami. Poszczególne instytucje będą mogły świadczyć opiekę wyłącznie po spełnieniu określonych wytycznych.
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Marlena Nowicka
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS