Piątek, 05 czerwiec 2020liniarozmiar czcionki AAA kontrast: normalnywysoki kontrast
Informacja prasowa

Wielkopolskie oddziały ZUS przywracają bezpośrednie badania lekarskie

Od 11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił badania bezpośrednie przez lekarzy orzekających w ZUS. Pacjenci są indywidualnie zawiadamiani o terminie i miejscu badania.

Bezpośrednie badania lekarskie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przywraca etapowo, z zachowaniem środków ostrożności dostosowanych do aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej. Planowanie badań w poszczególnych oddziałach ZUS odbywa się z uwzględnieniem aktualnego stanu i rozwoju sytuacji epidemiologicznej na danym terenie, m.in. liczby zachorowań na koronawirusa w danym regionie.
Począwszy od 16 marca badania bezpośrednie zaplanowane przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie były z powodu epidemii przesuwane na późniejszy okres. Natomiast w sprawach, w których tylko to było możliwe, lekarze orzekali zaocznie, na podstawie dokumentacji. Od 11 maja stopniowo powracamy do normalnego trybu pracy, który uwzględnia również badania bezpośrednie – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że orzeczenia, których ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii oraz w okresie 30 dni po ich odwołaniu, zostaną wydłużone od dnia upływu terminu ich ważności na kolejne trzy miesiące. Aby tak się stało, przed upływem terminu ważności orzeczenia, należy złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres.