Poniedziałek, 28 wrzesień 2020liniarozmiar czcionki AAA kontrast: normalnywysoki kontrast
Informacja prasowa
1 września wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie rodzicom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. O zasiłek można będzie się starać, m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego będą mogli skorzystać rodzicie, którzy sprawują osobistą opiekę nad dziećmi do 8 roku  życia.
Zasiłek przysługiwać będzie również w sytuacji, gdy placówki szkolno-wychowawcze, z powodu ich ograniczonego funkcjonowania, nie będą mogły zapewnić dziecku opieki, np. gdy lekcje odbywać się będą w trybie hybrydowym - część dzieci uczy się w szkole, a część w domu. O dodatkowy zasiłek opiekuńczy, będzie się można starać, także w przypadku, braku możliwości opieki przez nianię – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
Na tych samych zasadach zasiłek przysługiwać będzie ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą, w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.
W jaki sposób starać się o zasiłek?
Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem należy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Mogą one to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).
Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego. Świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka, może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłku nie otrzymają również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki, podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.