Wtorek, 29 wrzesień 2020liniarozmiar czcionki AAA kontrast: normalnywysoki kontrast
PROGRAM ZWIĘKSZANIA DOSTĘPNOŚCI DO REHABILITACJI NEUROLOGICZNEJ DLA OSÓB PO UDARZE PRZYCZYNIAJĄCY SIĘ DO WZROSTU SZANS NA POWRÓT NA RYNEK PRACY

Realizowany przez Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego  w Koninie
w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Poddziałania
6.6.1 Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne
Wartość projektu: 7 849 226,35 zł
Dofinansowanie z UE: 7 456 765,03 zł

Program skierowany jest do osób, które przebyły udar mózgu i borykają się z ograniczoną sprawnością kończyny dolnej i górnej, mają problemy lokomocyjne i trudności w wykonywaniu czynności dnia codziennego, w szczególności ograniczające wykonywanie pracy zawodowej.
Dodatkowo program zapewnia działania mające na celu wyedukowanie i przeszkolenie osób
z najbliższego otoczenia pacjenta, tak aby były one włączane w proces rehabilitacji.
Celem głównym jest zwiększenie dostępności rehabilitacji neurologicznej dla 410 osób po udarze i ograniczenie skutków niepełnosprawności wywołanych udarem, co przyczyni się do wzrostu szans na rynku pracy osób zagrożonych dezaktywacją zawodową.

Kto może wziąć udział w projekcie (kryteria włączenia):
  • osoby będące w wieku 18- 64 lata;
  • mieszkaniec województwa wielkopolskiego;
  • osoby, które w chwili przystąpienia do programu nie są objęte żadnym innym programem terapeutyczno-rehabilitacyjnym w związku z przebytym udarem mózgu finansowanym z NFZ (np. fizjoterapia ambulatoryjna bądź domowa itp.);
  • osoby, które nie biorą udziału w analogicznym projekcie u innego beneficjenta, finansowanym ze środków publicznych;
  • posiadają zaburzenia funkcji mózgu określone na ostatnim wypisie ze szpitala w skali Rankina 1-4,
  • od udaru nie minęło więcej niż 12 miesięcy;
  • w pierwszej kolejności przyjmowani będą pacjenci, którzy odbyli wczesną rehabilitację neurologiczną w ramach NFZ lub ich czas oczekiwania jest dłuższy niż 6 tygodni;
  • posiadają skierowanie na podjęcie rehabilitacji medycznej wydane przez lekarza neurologa lub lekarza rehabilitacji medycznej.

Kto nie kwalifikuje się do projektu (medyczne kryteria wyłączenia):
  • osoby wymagające stałego intensywnego nadzoru medycznego;
  • czas jaki upłynął od udaru wynosi więcej niż 12 miesięcy;
  • osoby posiadające aktywne choroby współistniejące istotnie wpływające na proces rehabilitacji (np. złamania w czasie leczenia, odleżyny itp.);
  • osoby chorujące na niewydolność krążenia, nerek, wątroby, stan po zawale mięśnia sercowego z frakcją wyrzutową mniejszą niż 30%, posiadające chorobę naczyń (aktywny stan zakrzepowo-zatorowy), tętniaka serca, aorty, malformacja naczyń mózgowych; aktywne procesy zapalne, niewyrównane zaburzenia endokrynologiczne, choroba nowotworowa (leczenie paliatywne lub wymagające pilnego leczenia), ciężkie nadciśnienie tętnicze lub płucne, niewyrównana cukrzyca.
Ponadto grupą docelową będą osoby z najbliższego otoczenia pacjenta tj.: w szczególności opiekun prawny, rodzic, osoba sprawująca opiekę nad pacjentem. Osoby te będą objęte działaniami profilaktyczno-edukacyjnymi w zakresie porady fizjoterapeutycznej oraz psychologicznej. Podczas spotkań będzie również poruszana tematyka profilaktyki wtórnej chorób układu krążenia.

Planowane efekty projektu:
  • zwiększenie liczby czynności dnia codziennego wykonywanych przez osoby po udarze mózgu uczestniczące w projekcie;
  • poprawa funkcji kończyny górnej, kończyny dolnej oraz poprawa lokomocji u osób po udarze mózgu;
  • zwiększenie poziomu wiedzy osób z otoczenia pacjenta tj.: rodzin/opiekunów z zakresu metod i sposobów rehabilitacji aktywizującej pacjenta po udarze mózgu oraz ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Zabiegi odbywać się będą w 10-osobowych turnusach terapeutycznych.
Zgłoszenia do programu przyjmowane będę w trybie ciągłym od 15 lipca 2020 r.