Czwartek, 26 listopad 2020liniarozmiar czcionki AAA kontrast: normalnywysoki kontrast
ZUS sam pozyska z Sanepidu dane o kwarantannie

Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji Sanepidu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub pracodawcy. ZUS będzie pozyskiwał takie dane automatycznie.

Osoby skierowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną na kwarantannę lub izolację, mają prawo do świadczeń chorobowych, tj. do wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego i zasiłku opiekuńczego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, czy prowadzeniem działalności gospodarczej.
Decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej o kwarantannie lub izolacji jest niezbędna do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Jednak osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać tej decyzji do ZUS lub pracodawcy – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Teraz, ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z Centrum e-Zdrowie, w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.
Po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach, dane o kwarantannie i izolacji, ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także sam ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

Pracownicy, skierowani na kwarantannę lub objęci izolacją domową, powinni pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać, na przykład telefonicznie lub mailowo.