Sobota, 16 listopad 2019liniarozmiar czcionki AAA kontrast: normalnywysoki kontrast
UWAGA ! KLESZCZE

Praca i życie na wsi narażają człowieka na zwiększony kontakt z kleszczami, które są nosicielami wielu groźnych chorób. Najczęściej przyczyniają się do zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
W rolnictwie ,leśnictwie, łowiectwie i rybactwie borelioza to najczęściej występująca choroba zawodowa zakaźna.
Kleszcze większości z nas kojarzą się z lasami, ale spotykamy je niemal wszędzie: na łąkach ,nad rzekami i jeziorami, w zaroślach, a nawet na trawnikach w miastach i wsiach.
Jest coraz więcej kleszczy. W ostatnich latach mamy bardzo łagodne zimy, w związku z tym aktywność tych pasożytów zaczyna się nawet w styczniu.
Sezon aktywności kleszczy rozpoczyna się bowiem, gdy temperatura osiąga około 5-7 stopni Celsjusza.
W sezonie obserwuje się dwa szczyty wzmożonego żerowania: wiosenny (kwiecień-maj) oraz jesienny (wrzesień-październik). W ciągu dni kleszcze najbardziej aktywne są rano
w godzinach 8-12 oraz po południu, po godzinie 16.

Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza:
  • możliwie szczelnie okrywaj ciało( koszula z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami, kryte buty, długie skarpety, wskazane jest nakrycie głowy).
  • o odpowiedni strój zadbaj zwłaszcza podczas prac polowych, pracy w lesie, zbierania owoców runa leśnego
  • nie siadaj bezpośrednio na trawie, na zwalonych drzewach
  • unikaj spacerów w wysokiej trawie, zaroślach – wybieraj przetarte ścieżki
  • zachowaj szczególną ostrożność na terenach masowego występowania kleszczy i w sezonie ich wzmożonej aktywności
  • stosuj środki odstraszające kleszcze- zawsze zgodnie z instrukcją producenta
  • po każdym pobycie w plenerze starannie obejrzeć swoje ciało - skórę głowy, uszy, szyję, a szczególnie miejsca w zagięciach rąk, kolan, pachwin itp.
Ryzyko ukąszenia najprościej minimalizować, stosując odpowiednią odzież i obuwie oraz środki odstraszające (repelenty), które są dostępne niemal w każdym sklepie czy aptece chemiczne środki odstraszające są ważnym elementem profilaktyki chorób odkleszczowych. Stosować je można zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Repelenty do stosowania przez ludzi dostępne są w formie sprayów, żeli, kremów a nawet nasączonych plastrów i opasek.
Jeśli doszło do ukąszenia:

Jeśli mimo stosowania odpowiedniej odzieży i środków odstraszających znajdziemy kleszcza wbitego w skórę, należy go prawidłowo i szybko usunąć.
Oto kilka prostych zasad:

• jeśli kleszcz wbił się w trudno dostępnym miejscu, poproś o pomoc drugą osobę
  • uchwyć kleszcza pęsetą lub specjalnym przyrządem do usuwania kleszczy; można też podważyć kleszcza sterylną igłą
  • złap kleszcza tuż przy skórze, możliwie najbliżej główki
  • pociągnij lekko, ale zdecydowanie i prostopadle do skóry, wyciągając kleszcza
  • dokładnie obejrzyj wyciągniętego paso-żyta, sprawdzając, czy nie został rozerwany (ma główkę i odnóża
  • zgnieć kleszcza, wyrzuć go i dokładnie umyj ręce
  • przemyj miejsce po ukąszeniu środkiem dezynfekującym (np. spirytusem), a następnie przez kilka dni obserwuj, czy nie pojawiają się niepokojące objawy (opuchlizna, rumień).

• nie smaruj kleszcza tłuszczem, masłem, benzyną czy jakąkolwiek inną substancją (kleszcz oddycha tchawkami położonymi na odwłoku – ich zatkanie powoduje, że pajęczak się dusi i wymiotuje wprost do wnętrza ciała)
  • nie przypalaj kleszcza, nie podrażniaj go
  • nie łap kleszcza w najgrubszym miejscu, za odwłok (może to spowodować oderwanie odwłoka i pozostawienie w skórze główki)
  • nie wykręcaj, nie szarp na boki.

Pamiętaj- W razie jakichkolwiek wątpliwości, urwania odwłoka, pojawienia się rumienia lub innych niepokojących objawów, zgłoś się do lekarza!
Objawy boreliozy wczesnej:
rumień wędrujący i inne zmiany skórne, objawy grypopodobne kilka lub kilkanaście dni po ugryzieniu
Objawy boreliozy późnej:
Przedłużający się stan podgorączkowy, dreszcze ,poty z nieznanych przyczyn, nawracające bóle głowy, mięśni i stawów, dezorientacja, zagubienie, oszołomienie, huśtawki nastrojów, depresja, zaburzenia snu, duszności, kaszel, nagłe problemy ze słuchem, powiększone węzły chłonne, nawracające bóle brzucha, wszelkiego rodzaju nagłe i nawracające objawy ,które wcześniej nie występowały.
Nieleczona borelioza może prowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego.
Kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych:
KZM to choroba , która daje objawy podobne do grypy. Towarzyszą jej gorączka, bóle głowy, nudności i wymioty.
Nie podjęte na czas leczenie może trwale uszkodzić układ nerwowy.
Obecnie na rynku dostępna jest szczepionka przeciwko zakażeniu kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) - warto się z niej skorzystać. Nie istnieje jednak szczepienie chroniące przez zachorowaniem na boreliozę.

Opracował :
Ewa Jakubowska